Jak na chrta?

Štěňata jsou ve věku,kdy jsou nesmírně zvědavá a chtějí objevovat vše kolem sebe. Musíte si, ale uvědomit, že to je pořád psí miminko s ostrými zoubky jako jehličky a že vše zkoumá právě zuby. Proto je nutné odstranit vše z jejich dosahu, nejméně 1 m vysoko. Všechny kabely, boty...prostě vše co se dá okousat, případně sežrat.

Štěně v tomto věku prospí až 22 hodin.Když chce spát, tak by mělo mít svůj pelíšek, kde bude mít absolutní klid, je to jeho výsostné území a neměl by ho tam nikdo rušit,ani děti ani dospělí. Pro jeho bezpečí je dobré jej nechávat bez dozoru pouze tam kde nemůže nikam vlézt, vylézt a následně seskočit. Ideální jsou ohrádky, ale whippeti je velmi brzy překonávají, nebo prostorné klece, které se používají pouze na nezbytně nutnou a krátkou dobu. Když se štěně vyspí jde se vyčůrat,štěňata, pokud nejsou venku, chodí na podložky. Štěně si bude chtít hrát...hraček by mělo mít několik. Nemějte radost z toho, že vás kouše,ono štěně neví, že vás to bolí a čím víc z toho máte radost, tím víc štěně přidává. Pokud štěně dělá něco co nesmí nikdy (ale opravdu NIKDY dělat nesmí) pak byste mu to měli důrazně zakázat, nemá cenu do nekonečna opakovat, že něco nesmí...po pár použitích vás přestane vnímat.  Nikdy nesmíte psa trestat neúměrně!!! Vždy pouze s citem a nikdy nesmíte psa trestat tak, aby viděl vaší napřaženou ruku. Používáním novin, nebo plácačky na mouchy docílíte akorát toho, že se štěně toho předmětu bude bát a výsledek se bude rovnat nule. Štěně by se nemělo bát ničeho co zná, z neznámého může mít počáteční respekt.

Štěňata jsou zvyklá ráno (kolem 8 hodiny) dostat jídlo, v současné době jsou zvyklá na přemražené syrové kuřecí maso, kde je vysoký podíl rozemletých kostí. Po poledni (kolem 13 hodiny) dostávají jakékoliv (opět přemražené) maso s kostí (kuřecí křídla, kuřecí krky, kuřecí pařátky, hovězí žebra...). Večer kolem 19 hodiny) dostávají opět to co ráno a po jídle jdou spát. Stále mají k dispozici čistou vodu. Pokud nechcete krmit masem, musíte štěně naučit na granule, doporučuji kvalitní granule, nikdy ne ze supermarketů nebo to co je levné, to jsou většinou šroty. To co štěněti dáte ve výživě a výchově do jednoho roku, s tím pak budete žít po celý jeho život. Štěně by se nemělo šidit, ale ani zbytečně překrmovat. Je to chrt, takže by mělo mít stále znatelná žebra, ale zase z něj nesmí vylézat kosti jako z anorektika.

Doporučuji si dobře nastudovat krmení BARFem, abyste štěněti neublížili nedostatečnou stravou. Štěně by nikdy nemělo jíst lidskou stravu nebo zbytky,není to ani prasátko,ani slepice!!!!

Štěňata spí v ohrádce. Venku se pohybují po veliké ohrádce, nebo volně po zahradě. Hodně se pletou pod nohama  :-D
Rádi hrabou a někteří se cachtají ve vodě.
Slyší na jména (jak kdo),jinak na kucíííííí...kucííííí, nebo na mlaskání.

Ve veterinárním pase máte datum,kdy by mělo být štěně podruhé očkováno, termín je třeba dodržet a na dalším se domluvíte se svým veterinářem. Asi 10 dnů až 1 týden před předpokládaným očkováním je třeba štěně odčervit. Váš veterinář vám sdělí kdy a čím. Odčervovací prostředek u něj i koupíte.

Je třeba, abyste si sami zaregistrovali čip, kdyby se stěně ztratilo, tak vás nálezci najdou.Tady jsou některé možnosti, doporučuji registraci všude.

www.narodniregistr.cz

www.backhome.cz

www.identifikace.cz

www.czechpetnet.cz

Čip má štěně umístěno na levé straně krku, můžete ho i nahmátnout.

Povahově jsou chrti miláčkové, ale také lovci,pokud ho vypustíte na velké louce, tak je pravděpodobné, že půjde něco ulovit. Po zlém a s křikem s chrtem nic nesvedete.Při výchově to chce pevnou vůli a hodně trpělivosti.

Pevnou vůli v tom, že když něco řeknete tak by to pes měl vykonat.  Trpělivost v tom, že chrtovi chvilku trvá než si to vyhodnotí a eventulně i vykoná.

Když se rozhodnete s whippetem sportovat, tak pořád si musíte uvědomovat, že to je štěně ve vývoji a do jednoho roku se nesmí přetěžovat.

Zrovna tak, když je zima je nutné štěně oblékat...tedy při delších procházkách.

Pokud máte nějaký problém, nebo se chcete na něco zeptat,nebojte se kontaktovat chovatele,od kterého štěně máte.Je lépe několikrát zbytečně zavolat (nebo napsat), než jednou nezavolat. Určitě nehledejte rady na sociálních sítích (Facebook a podobné), kde vám sice hned poradí asi dvacet lidí, ale většina z nich jsou lidé,kteří nemají žádné, nebo minimální zkušenosti a jejich rady jsou silně zavádějící. Nikdo nezná Vaše štěně lépe než chovatel a později Vy.